اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

[secondary_title]

اعلام آمادگی ایران برای حضور در پروژه‌های نفت و گاز عراق

 

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران از آمادگی ایران برای حضور در پروژه‌های نفت و گاز عراق خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان نیوز، رضا نوشادی، روز شنبه (پنجم آذرماه) در کنفرانس توسعه تجارت ایران و عراق، پیام تبریک محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق به مناسبت پیروزی تیم ملی فوتبال ایران بر تیم ولز را نشانه‌ای واضح از وجود علقه‌های عاطفی عمیق و مستحکم بین دو ملت خواند و گفت: ما این پیام را زیربنایی مهم برای گسترش تجارت بین دو کشور همسایه تلقی می‌کنیم.

 

وی افزود: ​در مناسبات میان کشورهای همسایه افزون بر روابط تجاری، تکیه بر پیوندهای فرهنگی و عاطفی همواره راه‌گشا بوده است و همسویی هرچه بیشتر دو کشور ایران و عراق با یکدیگر، نقشه‌های طمع‌ورزان برای ایجاد محدودیت در این ارتباطات ریشه‌دار تاریخی را نقش بر آب می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه ایران صاحب بزرگ‌ترین شبکه گاز جهان است و مصرف گاز در کشورمان با ۶۵ درصد اتحادیه اروپا برابری می‌کند، این واقعیت را گواهی بر عظمت صنعت نفت و گاز ایران دانست و ادامه داد: سرمایه‌گذاری عظیم شرکت ملی گاز ایران در توسعه خط لوله ششم سراسری گاز از عسلویه تا مبادی صادراتی در نفت‌شهر و شلمچه اثبات کرد که ایران در گسترش روابط با کشور همسایه مصمم است. با وجود این شاهد بودیم که بیشتر شرکت‌های ایرانی پشت دروازه‌های عراق متوقف شدند و نتوانستند آن‌گونه که شایسته است استعداد و توان خود را در توسعه صنعتی کشور همجوار به کار گیرند.

 

اعلام آمادگی ایران برای حضور در پروژه‌های نفت و گاز عراق

 

نوشادی حضور تعداد کنونی شرکت‌های توانای ایرانی در صنعت نفت و گاز عراق را ناکافی توصیف و اظهار کرد: همان‌طور که در عرصه ساخت نیروگاه و بیمارستان در عراق توفیق‌های خوبی داشته‌ایم، انتظار می‌رود پیشرفت‌های مشابه در زمینه نفت و گاز نیز عینیت بخشیده شود.

 

وی ضمن تأکید بر اعلام آمادگی داوطلبانه ایران برای اجرای پروژه‌های نفت و گاز در عراق، خواستار فراهم شدن زمینه‌های تحقق این امر از سوی مسئولان عراقی شد و گفت: صنعت نفت به‌تنهایی می‌تواند حجم تجارت ایران و عراق را به دو برابر مقدار کنونی برساند.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در پایان از دست‌اندرکاران صنعت نفت عراق برای بازدید از پروژه‌های صنعت گاز ایران و آشنایی با تازه‌ترین توانمندی سازندگان این عرصه راهبردی دعوت کرد.

 

براساس این گزارش، کنفرانس یک روزه توسعه تجارت ایران و عراق با هدف بررسی چالش‌ها و فرصت‌های موجود در روابط اقتصادی دو کشور با حضور عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی بغداد، برخی مسئولان وزارت خارجه، نمایندگان تعدادی از شرکت‌های پتروشیمی و دیگر مجموعه‌های صنعتی و اقتصادی کشور در هتل سیمرغ تهران برگزار شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار