اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

[secondary_title]

رونمایی از ۱۰۰ استاندارد ملی – تخصصی صنعت نفت در نمایشگاه بیست‌وهفتم

آیین رونمایی از ۱۰۰ استاندارد ملی – تخصصی صنعت نفت (جمعه ۲۹ اردیبهشت‌ماه) در حاشیه سومین روز بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گفتمان نیوز؛  ۱۰۰ استاندارد ملی – تخصصی صنعت نفت با همکاری پژوهشگاه استاندارد، مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت و اداره کل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهشی و فناوری وزارت نفت تدوین شده است این ۱۰۰ استاندارد در قالب دو جلد کتاب رونمایی شد که ۴۳ استاندارد آن شماره ملی و ۵۷ استاندارد مصوبه کمیته ملی را دارد؛ انتخاب استانداردها بر اساس نیازهای صنعت نفت بوده که از جمله آن می‌توان به برگزاری بعضی از نشست‌های کمیسیون‌های فنی و نهایی در مناطق عملیاتی و بازدید و تشکیل کمیسیون نهایی استانداردهای فرآیند و مواد شیمیایی در پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس اشاره کرد.

در آیین رونمایی از ۱۰۰ استاندارد ملی – تخصصی صنعت نفت، پرویز سنگین، مدیرکل نظام فنی و اجرایی ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهشی و فناوری وزارت نفت از همه دست‌اندرکاران پژوهشگاه استاندارد و دیگر سازمان‌ها قدردانی کرد و گفت: امیدوارم در آینده با افزایش همکاری‌ها این روند ادامه یابد. ما در اداره کل نظام فنی و اجرایی ارزشیابی طرح‌ها برنامه‌ای ویژه در این باره داریم.

نظام‌الدین برزگری مشاور معاونت مهندسی، پژوهشی و فناوری و رئیس اسبق سازمان ملی استاندارد نیز در این مراسم گفت: شرکت‌های چهارگانه وزارت نفت در این زمینه حرکت می‌کنند. امروز روز خوبی است که از ۱۰۰ استاندارد ملی – تخصصی صنعت نفت رونمایی شد و جا دارد از نمایندگان چهار شرکت وزارت نفت و معاونت مهندسی و پژوهشی تشکر کنم.

وی توضیح داد:‌ طبق قانون جدید سازمان استاندارد همه دستگاه‌ها موظف‌اند استانداردها و یا مقررات فنی خودشان را به سازمان استاندارد اعلام کنند. وزارت نفت نخستین دستگاهی است که براساس یک تفاهم‌نامه این کار را انجام می‌دهد و امیدوارم این روند ادامه یابد و استانداردها مبنای توسعه ملی در صنعت نفت باشد.

آزیتا خضیرایی، مدیرکل تدوین استانداردهای ملی نیز گفت: پس از ابلاغ قانون استاندارد، دستگاه‌های اجرایی برای توسعه استانداردهای ملی مکلف به تدوین استانداردهای تخصصی خود شدند. در همین زمینه تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان استاندارد و وزارت نفت تنظیم شد که امروز شاهد رونمایی از ۱۰۰ استاندارد ملی – تخصصی صنعت نفت هستیم.

وی با بیان اینکه باید استانداردها در حوزه نفت به‌روزرسانی شود، افزود: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای کمیته ملی مستقلی با عنوان تجهیزات و فراوری‌های نفتی تشکیل شد تا استانداردهای حوزه نفت را روزآمد کند.

ابوالفضل مرادی، معاون تجاری‌سازی مدیریت، پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران نیز در این آیین گفت:‌ پس از ابلاغ قانون جهش دانش‌بنیان و تدوین آیین‌نامه آن، آقای اوجی تکالیفی برای استانداردسازی ابلاغ کرد و پروژه استانداردهای شرکت نفت تعریف شد و شرکت ملی نفت تجربه‌ موفقی را پشت سر گذاشت. از سازمان استاندارد درخواست داریم که بحث مربوط به فرهنگ‌سازی تدوین استانداردها در صنعت نفت را به‌عنوان یک الزام در صنعت نفت دنبال کند.

منصوره مظاهری، معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران نیز با بیان اینکه صدها نفر درگیر تدوین این استانداردها بوده‌اند، گفت: ما آمادگی برای همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی را داریم.

ملیحه نازی سرپرست مدیریت توسعه استاندارد و آموزش‌های کاربردی و مجری پژوهشگاه استاندارد نیز ضمن بیان فرایندهای انجام‌شده برای انجام پروژه گفت: این مهم بدون همکاری کارشناسان صنعت نفت و مجریان تخصصی پژوهشگاه استاندارد مقدور نبود؛ سه پروژه با شرکت‌های ملی نفت، گاز و پتروشیمی امضا شده که تا پایان سال ۱۴۰۲ استانداردهای آن را ملی‌سازی می‌کنیم.

مفخمی، معاون امور استانداردها و ضوابط فنی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز در توضیح روند پروژه استانداردهای ملی‌سازی صنعت نفت گفت: سال ۱۳۹۸ در قرارداد بین مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران و پژوهشگاه استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، ۱۶۳ استاندارد صنعت نفت ایران برای بازنگری و ملی‌سازی به این پژوهشگاه واگذار شد که این پروژه بیش از ۹۴ درصد پیشرفت داشته است، همچنین ۷۳ استاندارد بازنگری‌شده مصوبه کمیته ملی سازمان ملی استاندارد ایران را کسب کرده که از این تعداد، ۲۰ استاندارد به‌صورت ملی منتشر و در سایت سازمان ملی استاندارد ایران بارگذاری شده است.

وی ادامه داد: ۱۸۴ استاندارد باقی‌مانده صنعت نفت بنا بر موضوعات و حیطه تخصصی هر شرکت برای بازنگری و ملی‌سازی به کمیته‌های استانداردسازی چهار شرکت اصلی تابع وزارت نفت واگذار شد. شرکت‌ ملی گاز و صنایع پتروشیمی قرارداد بازنگری و ملی‌سازی ۵۳ استاندارد صنعت نفت با پژوهشگاه استاندارد را منعقد کردند که تا پایان سال ۱۴۰۱، ۱۴ استاندارد مصوبه کمیته ملی سازمان ملی استاندارد ایران را به‌دست آورد و مابقی در مرحله ویراستاری و برگزاری کمیته ملی است.

معاون امور استانداردها و ضوابط فنی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با بیان اینکه برای انجام این پروژه از افراد متخصص پذیرفته‌شده در آزمون حرفه‌ای استفاده شده است، افزود: وزارت نفت در استانداردسازی پیشتاز است. این پروژه ملی و کار اساسی در صنعت نفت با همکاری سازمان ملی استاندارد انجام شده که امیدواریم حداکثر بهره‌وری را داشته باشد و استانداردهای باکیفیت برای صنعت نفت رقم بخورد.

اعظم مینابی رئیس امور تدوین استانداردهای شرکت ملی گاز ایران نیز ضمن ارائه گزارشی گفت: بر اساس ماده ۳ قانون تقویت و توسعه نظام استانداردسازی، شرکت ملی گاز ایران مقررات فنی خاص خود را تدوین کرده است. ۱۵ کمیته تخصصی فعال در این شرکت وجود دارد که حدود ۲۷۰ مقررات فنی را تدوین کرده‌اند و مواردی را که قابلیت ملی‌سازی دارد به سازمان ملی استاندارد ارائه می‌دهند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار