اقدامات و برنامه های زیست محیطی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون

اجرای پروژه های زیست محیطی با اعتبارحدود ۸ هزارمیلیارد ریال

در راستای حفاظت از محیط زیست و کاهش آلاینده ها اجرای ۳۰ پروژه زیست محیطی با اعتبارحدود۸ هزار میلیارد ریال در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در دست اجرا می باشد.

به گزارش پایگاه خبری گفتمان نیوز، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در تشریح خبر فوق اظهار داشت: فعالیت های زیست محیطی این شرکت در حوزه های جلوگیری از نفت سوزی و انتشار گازهای همراه نفت در هوا، دفع پسآب کارخانه های نمکزدایی،‌ اجرایی نمودن مدیریت انرژی و بهینه سازی مصرف حامل های انرژی در کلیه فرآیندها‌ و توسعه فضای سبز انجام می شود.

مهندس غلامرضا مفیدی گفت: به منظور جلوگیری از نفت سوزی و آلودگی محیط، با بکارگیری دستگاه های سیار فرآورش نفت و انجام ۲۴ عملیات فنی در ۷ ماه نخست سال جاری، از سوزاندن بیش از ۴۵ هزار بشکه نفت و رها شدن مقادیر قابل توجهی گاز دی اکسید کربن(CO2) در محیط پیشگیری و نفت سوزی در این شرکت حذف گردیده است .

وی درباره اقدامات این شرکت برای کاهش آلایندگی واحدهای نمکزدایی توضیح داد: اولویت این شرکت تزریق پساب کارخانه های نمکزدایی به چاه های دفعی است که با اهتمام مدیریت و همکاران شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت کارون ، میزان تزریق پسآب این واحدها در ۷ ماه نخست سال ۱۳۹۸ باوجود تحریم های ظالمانه به میزان حدود ۸۵  هزار بشکه در روز محقق شده است و به موازات این فعالیت، ساماندهی و پاکسازی اراضی اطراف تاسیسات نمکزدایی نیز بصورت مستمر تحت پیگیری قرار داشته و با رهنمودها و تعامل با سازمان محیط زیست استان خوزستان تا کنون حجم قابل توجهی از محوطه مجاور حوضچه های تبخیر نیز بهسازی گردیده است.

مهندس مفیدی افزود: شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به منظور کاهش آثار پسماندها و مواد زائد، مدیریت پسماند صنعتی در کلیه فرآیندها را اجرایی نموده که بر همین اساس پسماندهای حاصل از فرایندهای جاری سازمان در قالب روش ها و الزامات زیست محیطی نظیر انتقال به سیستم های استاندارد و مورد تایید سازمان محیط زیست امحاء گردیده است.

وی ادامه داد: در راستای مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه در ۷ ماهه اول سال ۹۸، حدود ۵ تن فیلتر مصرفی واحدهای عملیاتی جهت امحاء به دستگاه زباله سوز و همچنین جهت دفن به لندفیل پتروشیمی ارسال شده که این اقدامات با مجوز و تحت نظارت سازمان محیط زیست صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون اظهار داشت: مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی بخش دیگری از فعالیت های این شرکت در حوزه محیط زیست است و در این راستا اقداماتی جهت بهبود مصرف انرژی از جمله تعامل با سازمان توزیع برق جهت کاهش و مدیریت مصرف در ساعات اوج مصرف، استفاده حداقلی از ماشین آلات دوار برقی، نصب پنجره های دوجداره، تعویض سیستمهای روشنایی و سرمایشی پرمصرف صورت گرفته است.

 افزایش مساحت  فضای سبز در تاسیسات شرکت نفت و گاز کارون به بیش از ۳۲  درصد

 وی با بیان این مطلب که شرکت کارون از استاندارد تکلیفی فضای سبز تاسیسات عبور کرده، اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۳۲ درصد از مساحت تأسیسات و اطراف آنها به میزان حدود ۲۴۰ هزار  مترمربع دارای فضای سبز می باشد که این موفقیت علاوه بر حدود ۴۵۰ هزار مترمربع جنگل کاری صورت گرفته درحوزه عملیاتی این شرکت محقق گردیده است، که با پشتیبانی مناطق نفتخیز جنوب و درراستای حفاظت از محیط زیست، افزایش سطح فضای سبز و جنگل کاری درکانون ریزگرد های جنوب شرق کلانشهر اهواز تحت پیگیری قرار دارد .

اجرای پروژه های زیست محیطی در شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: در حوزه عملیاتی شرکت کارون هم اکنون ۳۰ پروژه زیست محیطی با اعتبار  تقریبی ۸ هزار میلیارد ریال در بخش  های  حفاظت  و کاهش  آلاینده های هوا،  خاک  و آب در دست اجرا می باشد .

مهندس مفیدی با تاکید به نقش این پروژه ها در صیانت از محیط زیست، از تکمیل و راه اندازی پروژه  بهسوزی مشعل واحد بهره‌برداری شماره ۲ اهواز با استفاده از توانمندی متخصصان داخلی شرکت بهره برداری نفت وگاز  کارون و مناطق  نفتخیز  جنوب خبر داد و افزود: دراین راستا  علاوه بر تقلیل آلاینده ها  و کاهش  گاز سوزی به میزان  حدود ۱۰ میلیون فوت مکعب در روز، دانش فنی طراحی، ساخت واجرای این گونه پروژه ها کسب گردیده که با تامین  منابع مالی مورد نیاز، این تجارب جهت بهسوزی سایر مشعل های شرکت قابل تسری و استفاده خواهد بود.

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون بزرگترین شرکت بهره بردار تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که با توان تولیدحدود  ۲۵ درصد نفت خام کل کشور مسئولیت راهبری و تولید صیانتی نفت، گاز و مایعات گازی را از میادین تحت سرپرستی با رعایت الزامات زیست محیطی و صیانت از سرمایه های طبیعی برعهده ‌دارد.