اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

[secondary_title]

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مطرح کرد:شرکت ملی نفت به‌دنبال موقعیت‌های برد-برد در بخش سرمایه‌گذاری است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر ضرورت تسهیل زمینه‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گفت: وقتی می‌گوییم باید قراردادها را بهبود ببخشیم و قدرت چانه‌زنی و جذابیت طرح‌ها را افزایش دهیم لزوماً به‌معنای تغییر ماهیتی در روش‌های گذشته نیست، بلکه به‌دنبال بهبود و ایجاد موقعیت‌های برد-برد در بخش سرمایه‌گذاری هستیم.

به گزارش پایگاه خبری گفتمان نیوز،محسن خجسته‌مهر در نشست تکریم تالین منصوریان، مدیر پیشین و معارفه فریدون کردزنگنه، مدیر جدید سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار این شرکت، گفت: از تلاش‌های خانم منصوریان در مدت تصدی این سمت قدردانی می‌کنم و در مورد آقای کردزنگنه هم باید اشاره کنم ایشان فردی آشنا به صنعت نفت، مسائل مالی و اقتصادی هستند که ارتباطات خوبی نیز در بخش‌های مرتبط مانند بانک مرکزی دارند.

وی افزود: از آقای کردزنگنه می‌خواهم بدنه کارشناسی و دپارتمان سرمایه‌گذاری را در آن مدیریت تقویت کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: ایجاد ساختار مدیریت سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در شرکت ملی نفت اقدام خوبی بود که در گذشته انجام شد و به‌عنوان یک ضرورت باید به حداکثر اثربخشی برسد.

درآمدزا بودن فعالیت‌های نفت به سرمایه‌گذاری وابسته است

خجسته‌مهر به اینکه فعالیت‌های نفت هم سرمایه‌بر است و هم درآمدزا که درآمدزا بودن فعالیت‌ها به‌شدت به سرمایه‌گذاری وابسته است، تصریح کرد: در دو دهه گذشته شرایط داخلی و محدودیت‌های بین‌المللی سبب شداز مسئله سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی تا حدی غافل شویم و تا حدودی نیز در کشور دیر به این مسئله مهم پرداخته شد.

وی ادامه داد: با مطرح شدن بحث اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری برخی بنگاه‌ها و برون‌سپاری فعالیت‌ها، رویه بخش سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی کمی تغییر کرد و در این مسیر متأسفانه برخی واگذاری‌ها ذیل اصل ۴۴ به‌صورت ناقص اجرا شد که مستقیماً مانعی برای سرمایه‌گذاری‌های بعدی بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در ادامه به‌تدریج کشور وارد شرایط پیشرفته‌تری شد و به سمت تأمین منابع مالی با شیوه‌ها و اسامی مختلف مانند فاینانس، انتشار اوراق، قراردادهای بیع متقابل و… حرکت کردیم که هدف این سرمایه‌گذاری‌ها، بهبود کسب‌وکار بود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه دلایل عدم توفیق در زمینه تأمین منابع مالی و سرمایه‌گذاری را نباید تنها به مسائل داخلی ربط داد، بلکه زمینه‌های بین‌المللی نیز در این بخش اثرات منفی گذاشته بود، افزود: طرح‌های نفتی عمدتاً جذاب و سودآورند و حتی مواقعی که قیمت نفت کاهش می‌یابد نیز در بخش بالادستی و به‌ویژه در برخی میدان‌ها و طرح‌ها برای سرمایه‌گذاران جذابیت وجود دارد.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در شرایط فعلی باید رویکردهای متنوعی را مدنظر قرار دهد، گفت: نفت در چند سال آینده مأموریت‌های مهمی پیش رو دارد و در این زمینه لازم است مدیریت امور سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار با دیگر بخش‌ها از جمله مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی، معاونت توسعه و مهندسی، امور مالی و امور بین‌الملل همراه و در مسیر هم‌افزایی حرکت کنند.

حداکثرسازی درآمدهای نفتی

معاون وزیر نفت با بیان اینکه زمانی که نمی‌توانیم از ظرفیت‌های بین‌المللی به‌طور کامل استفاده کنیم باید درآمدهای داخلی خود را به حداکثر برسانیم، گفت: این درست نیست که شرکت ملی نفت برای دیگران درآمدزایی کند، اما برای خودش عایدینداشته باشد؛ خوشبختانه در مدت اخیر نیز در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تصمیم‌های خوبی گرفته شده است که به تکمیل زنجیره ارزش کمک می‌کند.

خجسته‌مهر افزود: از منابع داخلی برای توسعه طرح‌ها استفاده می‌شود که این یک نوع استقراض است و شرکت باید بتواند سهم خود از محل فروش نفت خام و میعانات گازی را افزایش دهد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار