اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

[secondary_title]

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب عنوان کرد:جمع آوری گاز‌های مشعل در مناطق نفت‌خیز جنوب

گاز‌های مشعل

گاز‌های مشعل

گاز‌های مشعل

به منظور اجرای دستورالعمل‌های محیط زیست و کاهش آلاینده‌های زیستی، طرح جمع آوری کامل گاز‌های مشعل از سوی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در حال اجر است.

به گزارش پایگاه خبری گفتمان نیوز ، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت : این شرکت در راستای سیاست‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مبنی بر عمل به الزامات دستورالعمل‌های محیط زیست و کاهش آلاینده‌های زیستی، جمع آوری کامل گاز‌های مشعل را هدف گذاری کرده است.

احمد محمدی افزود : علیرغم اینکه جمع آوری گاز‌های مشعل و ارسال آن‌ها به سمت مبادی مصرف از جمله پتروشیمی‌ها دارای ارزش افزوده اقتصادی فراوانی است، اما این شرکت اجرای این پروژه‌ها را نه تنها از منظر سود و صرفه اقتصادی بلکه برای آسایش و حفظ سلامت ساکنان حوزه فعالیت خود اجرا می‌کند.

وی گفت : در این راستا این شرکت چند قرارداد عمده و یک تفاهم نامه جمع آوری گاز‌های مشعل در دست اجرا دارد که با تکمیل آن‌ها که عمدتاً در استان خوزستان هستند، در میان مدت و بلند مدت گاز‌های مشعل برچیده شده و نتایج مثبت زیست محیطی و اقتصادی عاید استان و کشور می‌شود.

محمدی با اشاره به جمع آوری حدود ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز با همکاری پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس افزود : بر اساس این قرارداد بخشی از پروژه‌های مربوط به جمع آوری گاز‌های همراه که هم اکنون به مشعل ارسال می‌شود و همچنین پروژه‌های مربوط به خرید تجهیزات و کالای مورد نیاز، به این شرکت واگذار شد.

با تکمیل این پروژه‌ها بخش عمده‌ای از گاز سوزی‌های میادین آغاجاری، رامشیر، پازنان، رگ سفید و مارون در استان‌های خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و بخشی از استان بوشهر مرتفع خواهد شد.

مطابق قرارداد با شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس حدود ۵۹۳ میلیون فوت مکعب در روز از گاز‌های مشعل با هزینه‌ای نزدیک به ۱۱۰۹ میلیون دلار و در مدت زمان ۴۲ ماه از مرداد ماه سال جاری جمع آوری خواهد شد.

در این طرح علاوه بر جمع آوری گاز‌های مشعل حدود ۱۴۹۷ هزار تن در سال ترکیبات سنگین‌تر از اتان بدست خواهد آمد که ارز آوری قابل توجهی در پی خواهد داشت.

محمدی گفت : قرارداد دیگر که کار‌های آن شروع شده است به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دلار با شرکت پتروشیمی مارون به امضا رسید و در قالب آن گاز‌های منطقه مارون و اهواز یعنی مناطق مرکزی استان خوزستان به میزان بیش از ۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز جمع آوری می‌شود.

وی افزود: همچنین دو قرارداد مزایده فروش گاز‌های همراه هم با دو شرکت بخش خصوصی امضاء شده که کار‌های اجرایی آن در حال انجام است و با تکمیل آن حدود ۵۰ میلیون فوت مکعب گاز‌های مشعل جمع آوری و پس از فشار افزایی به کارخانه‌های گاز و گاز مایع ارسال می‌شود.

وی افزود : تفاهم نامه‌ای نیز با شرکت پتروپالایش بختیاری با هدف جمع آوری حدود ۱۲۰ میلیون فوت مکعب گاز‌های همراه نفت شمال استان خوزستان امضا شده که اجرای آن در دست پیگیری است.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار