مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان : تا کنون ۱۶۷هزار هکتار اراضی درگیر سیلاب از آب خارج شده است

 

مدیرکل جهادکشاورزی خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت آغاز هفته جهادکشاورزی در این سازمان برگزار شد اظهار کرد : دراثر سیلابی که در آذر و بهمن سال ۹۷و فروردین امسال در خوزستان داشتیم، ۴هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به کشاورزی استان وارد شد که این میزان ، غیر از ۳۷۰۰میلیارد خسارت بخش نیشکر است.

کیخسرو چنگلوایی گفت : د ر محصولاتی مانند گندم، کلزا که از محصولات استراتژیک کشاورزی هستند، علارغم از دست رفتن ۴۰درصد اراضی آبی استان، ۲۸درصد گندم زیر سطح کشت ما نیز از بین رفت. با وجود میزان خسارت وارد شده به ا را ضی آبی کشت گندم، اما ۱۴درصد بیش از سال گذشته گندم خریداری کرده ایم و گندم ما همچنان کیفیت خوبی دارد و محصول سالمی است.

چنگلوایی عنوان کرد : یک سوم سطح زیر کشت کلزا در خوزستان در اثر سیلاب از بین رفته است اما ۶۱درصد بیش از سال گذشته خریداری کلزا را داشتیم.

۶۱ هزار هکتار از اراضی خسارت دیده سیلاب آماده کشت تابستانه است

وی افزود: از ۱۹۷هزار هکتار اراضی زیر آب رفته، تا کنون ۱۶۷هزار هکتار اراضی از آب خارج شده ولی ۳۵هزار هکتار آن در شهرستان های هویزه، دشت آزادگان، اهواز و باوی باقی مانده که تا ۱۰روز آینده بطور کامل از آب تخلیه می شوند.

مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد : در بحت سامان دهی ایستگاه های پمپاژ برای اقدامات پس از سیلاب پیش بینی شده به ازای هر ایستگاه ۲۰میلیون تومان کمک بلاعوض لحاظ شود.

چنگلوایی گفت : اکنون ۶۱هزار هکتار از اراضی زیر آب رفته آب آنها گرفته و آماده کشت محصولات تابستانی است و با توجه به حجم بالای آب سدهاکه ۲۲هزاز متر مکعب بیان شده، از نطر الگوی کشت و سطح زیر کشت مشکلی نداریم.

این مقام مسئول تصریح کرد :پیش بینی شده بالغ بر ۴۳۰هکتار کشت تابستانه در استان داشته باشیم که شامل محصولاتی مانند برنج، ذرت، حبوبات، سویا،. کنجد و سایر محصولات است.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر گفته های سازمان آب وبرق برای محدودیت کشت در حوزه سد مارون گفت : به هیچ وجه این محدودیت را نمی پذیریم و ۴۵هزار هکتار برای کشت تابستانه در حوزه سد مارون و جراحی پیش بینی کرده ایم.

۱۷ هزار هکتار از اراضی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دراثر سیلاب زیر آب رفت

چنگلوایی درباره خسارت سیلاب به اراضی طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری هم گفت : ۱۷هزاز هکتار از اراضی ۵۵۰هزار هکتاری زیر آب رفته ولی خسارت جدی ندیده است.

وی تصریح کرد : مجوز آب برای فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری صادرشده و مراحل تامین اعتبار آن در حال انجام است و شنبه آینده در تهران با حضور اکتر مدیران اجرایی و اعتبارات این موضوع نهایی می شود.

مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان در این نشست گفت: پیش بینی شده امسال ۲میلیون و ۶۰۰هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

وی همچنین به سوال دیگر خبرنگار حاضر در این جلسه پیرامون علت افزایش قیمت خرما در استان گفت : سال گذشته ۴۴درصد کاهش تولید خرما در استان داشتیم که علت آن شوری بیش از حد آب بوده است.

چنگلوایی گفت : ۳۳تا ۳۵درصد صادرات خرما کشور متعلق به خوزستان است. ۶۷درصد تولیدات ما خرمای استعمران است که عمده آن صادر شده است.

وی افزود : مبلغ ۱۰میلیارد تومان اعتبارات از طریق استانداری برای رفع این مشکلات در شهرستان های آبادان، خرمشهر لحاظ شده است.

وی با بیان اینکه نیاز خوزستان به گندم ۶۵۰هزار تن است اضافه کرد : ۱۹۰هزار تن میزان تولید خرمای استان است و برای صدور مجوز صنایع بسته بندی خرما هیچ محدودیتی نداریم.