اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

[secondary_title]

سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور:الگوی تغییر ساعات درخوزستان ۲۰۰ مگاوات صرفه جویی برق به همراه داشت

ساعات اداری

سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور با اشاره به الگوی تغییرساعات و تعطیلی ادارات در خوزستان گفت: کاهش ساعات اداری در خوزستان ۲۰۰ مگاوات کاهش بار به همراه داشته و تاثیر آن در کل کشور بین ۸۰۰ تا یک هزار مگاوات بود.

به گزارش پایگاه خبری گفتمان نیوز، کیومرث زمانی دوشنبه اظهار داشت:استان خوزستان به دلیل اقلیم گرمسیری که دارد هرساله از اواخر بهار وارد پیک مصرف برق می شود و این مساله تا پایان تابستان ادامه دارد ، لذا برای پایداری شبکه برق و کاهش بار مصرفی، به پیشنهاد مدیرعامل شرکت و موافقت استاندار وقت در سال ۱۳۹۵، ساعات شروع کار ادارات به اوایل صبح و پایان آن به حد فاصل ۱۲:۳۰ تا ۱۴ بسته به میزان کمبود برق ، جابجا و این روند در سال جاری نیز با هماهنگی با استاندار از اول خرداد عملیاتی شده است.

وی با اینکه بررسی ها نشان می دهد تغییر ساعات اداری در استان خوزستان ۲۰۰ مگاوات کاهش بار به همراه داشته است، افزود: شبکه برق خوزستان بیش از هشت هزار مگاوات بار مصرفی دارد که ۶ هزارمگاوات آن بار سرماشی است و تغییر ساعات اداری کمک کرده که بیش از سه درصد این بار سرمایشی کاهش پیدا کند ، این میزان تقریبا یک تا ۲ درصد کمتر از رشد بار سالانه می باشد.

سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور ادامه داد: به دلیل تاثیر گذار بودن این الگو در کاهش مصرف برق، با مصوبه هیات وزیران تغییر ساعات اداری در سال جاری برای کل کشور مصوب  و در هفته جاری ابلاغ شده که پیش بینی می شود با توجه به اینکه مصرف بار سرمایشی کشور چهار تا پنج برابر خوزستان است، اجرای دقیق کاهش ساعات اداری بین ۸۰۰ تا یک‌هزار مگاوات صرفه جویی در لحظه پیک به همراه داشته باشد و به پایداری شبکه برق کمک کند.

زمانی تصریح کرد: از جمله موارد دیگر در خوزستان تعطیلی روزهای پنج شنبه در خوزستان بوده که کاهش بار مصرفی ۲۵۰ را به همراه داشته و این مورد نیز با مصوبه هیات وزیران به سایر نقاط کشور ابلاغ شده است.

وی تعطیلی کامل روزهای کاری در استان در صورت وقوع دماهای بالاتر از ۴۹ درجه را یکی دیگر از راهکارهای اجرا شده کاهش مصرف برق در استان دانست و اضافه کرد: برآوردها نشان می دهد چنانچه روز تعطیل شده در وسط هفته باشد، ۳۰۰ مگاوات، در صورتی که متصل به تعطیلات آخر هفته باشد (چهارشنبه یا شنبه) ۴۰۰ مگاوات و چنانچه به بیش از ۲ روز تعطیلی متصل باشد (مجموع تعطیلات متصل چهار روز و بیشتر شود) حدود ۵۰۰ مگاوات کاهش بار به همراه داشته است .

سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور افزود: در صورت ابلاغ الگوی به سراسر کشور در زمان افزایش متوسط دمای هوای استان ها، کاهش بار بین یک‌هزار تا ۲ هزار مگاوات در کشور را به همراه خواهد داشت که رقم تاثیرگذاری در پایداری شبکه برق است.

طی هفته های اخیر افزایش دما در استان خوزستان در چندین نوبت اداره های دولتی خوزستان را به تعطیلی کشاند ، این تعطیلی ها به منظور پیشگیری از قطع برق اعمال شد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار